Учні 8-А класу у Коростені

24 жовтня батьки учнів 7-А та 8-А класів ЗОШ №1 організували цікаву екскурсію Древлянським краєм. Незважаючи на погоду, день був цікавим, насиченим, переповненим емоціями та позитивом. Ми відвідали Володарськ-Волинський музей коштовного й декоративного каміння, а також давнє місто Коростень. Ось що згадують діти.

Україна та Полісся має унікальні й розкішні самоцвіти. Музей коштовного й декоративного каміння в Володарськ-Волинському – один із відомих геологічних музеїв України та світу. Збори унікальних мінеральних і гірських порід з камерних пегматитів Волині зробили Музей популярним як серед геологів – фахівців, так і серед широких верств населення. Історію музею можна розділити на два періоди.

             Під час першого періоду  історія мінералогічного музею нерозривно пов’язана з історією освоєння Волинського родовища камерних пегматитів. Один з перших дослідників геологічної будови Волині Г.І. Осовский звернув увагу на скупчення кремнію й особливо кварцу димчастого, який витримує порівняння з кращими зразками  богемського. У 1931 році вперше почалася розробка кристалів і видобуток топазів. Академік А. Є. Ферсман писав: «Те, що становило раніше гордість і єдину прерогативу Уралу – топази, берілли, кварци, тепер у великій кількості є на Волині». На жаль, Друга Світова війна припинила існування музею. Після війни почали добувати стратегічна сировина – п’єзокварц. У 1951 році створено мінералогічний музей. Міжнародний геологічний конгрес у 1993 році зазначив: «Розкішні зразки, які ми навряд чи зможемо побачити в іншому місці. Особливо чорні кварци, зелені берили і поліхромні топази. Вітаємо Вас!».

             Другий період розвитку музею починається з 1996 року, коли був створений музей коштовного й декоративного каміння, якому й передана вся колекція мінералів і гірських порід. Розкішні самоцвіти Золотого Полісся – унікальна колекція, яку необхідну побачити на власні очі  (Чернецька Анна, 8-А клас)

            Про Коростень — місто древлян згадують дівчатка 7-А класу. Жила Вероніка говорить, що Коростень—прекрасне невеличке містечко на мальовничому Поліссі. Воно вабить туристів своєю красою та неперевершеністю, а також цікавою стародавньою історією  краю,  великих предків, один з яких князь Мал захищав права й свободи древлян від самого Київського князя Ігоря…

            Гасло міста Коростень: «Не згорає в полум’ї» відображає стародавні легенди, за якими місто древлян (городище) було декілька разів спалене, але все одно відновилося.

            Герб міста: квітка льону на стародавній укріпленій стіні на французькому щиті.       А ось детальний опис коростенського герба: сам герб було створено формою французького щита. Квітка льону, як символ природи поліського краю, зображена на фоні стародавніх укріплених стін городища. Всього було 4 городища древлян, на це вказують 4 пелюстки льону. Укріпні споруди простягалися в X столітті на 10 верстов навколо всіх чотирьох городищ, що добре захищало землю древлян від нападів ворога. Древні городища були розкинуті по обидва береги річки. Також на гербі символічно показана хвилею річка Уж, яка ніби обвиває квітку й захищає її. Цікаво, що в давні часи річка Уж мала назву Уша, була повноводою і по ній ходили князівські тури. Річка була природною спорудою для захисту городян. Герб було виконано в синіх, червоних та жовтих кольорах, що символізує собою життя, надію, боротьбу й багатство поліської землі.


Автором віршів Гімну Коростеня є Лілія Бех, з якою нещодавно зустрічалися учні 8-А класу. А ще Вероніка  згадує історію міста Коростень.

       Стародавня легенда X століття свідчить, що князь Ігор збирав щорічну данину із Іскоростеня (так називався Коростень у ті часи), і коли він вдруге повернувся, князь Мал зібрав древлян і вбив київського князя. Древляни розіп’яли його на двох берізках. Схилили вершини дерев, що ростуть поруч, потім прив’язали одну ногу до однієї вершини, другу до другої та відпустили їх. Поховали київського князя по княжому звичаю. До влади вступила Ольга, його  дружина. Князь Мал відправив послів, які повідомили  Ользі, що Мал хоче з нею  одружитися.

       Вписавшись у довіру городян, Ольга попросила  принести кожного древлянина по голубу. Потім вона причепила  птахові на ніжку запалену паклю з сіркою і тим самим спалила городище древлян вщент, так як кожен голуб полетів і сів на свою домівку й запалив солом’яний дах. Таким чином, княгиня помстилася древлянам, спаливши місто Іскоростень. Але робила це Ольга за Ігоря не один раз.

       Сватів вона спалила живцем в бані, інших закопала живцем разом з турою, на якій вони припливли. А ще опоїла древлян і наказала дружині перебити їх…

Про пам’ятки Коростеня розповідає Рисіч Іванна

       Розпочали ми своє знайомство з Коростенем  з дуже гарного центрального парку культури й відпочинку.  Він вабить людей своєю природною красою великих каменів-валунів і хвилястої річки Уж . Коростенський парк  багатий на пам’ятки:  пам’ятник Деруну, князю Малу, княгині Ользі,  Добрині Нікітічу, Пам’ятник на 1300 років Коростеня, Скульптура Покрови Божої Матері і не тільки… Прикрашають зелену зону  два гарних фонтани, один із них знаходиться на річці Уж. Гарні альтанки також приємно доповнюють красу   парку. Дитячі майданчики є невід’ємною радістю для малюків і їхніх батьків. На великих каменях-валунах відпочивають і коростенці, і гості міста.

       У мальовничому кутку парку, прямо в його центрі , під пам’ятником князю Малу внизу над річкою можна побачити вивіску «Купальня княгині Ольги». Саме в цьому місці за місцевими переказами купалася княгиня Ольга. Річка Уж тут дуже дрібна, а дно пологе, кам’яне, утворює природну й дуже зручну ванну… Так, і десь тут неподалік був убитий древлянами за непомірну данину чоловік княгині Ольги князь Ігор.

       Запамятався нам своїм багатством на експонати Військово-оборонний підземний бункер «Скеля». Збудований у 1935-1937 році генералом Карбишевим.  Об’єкт був засекречений до 2005 року. За переказами, він має декілька підземних поверхів. Про цей цікавий бункер-музей Сталіна нам розповіли молоді екскурсоводи. Скільки цікавого вони нам повідали!

      І наостанок ми відвідали краєзнавчий музей, який   знаходиться в центрі міста, . Це перший музей у Коростені, який діє з 1924 року. Там зібрані майже усі писемні  та речові експонати стосовно історії і сучасності  міста Коростеня.  Міститься більше 20000 артефактів. Він дуже цікавий, розповідає нам  про історію Древлянської столиці  з  найдавніших часів.

      Дуже вдячні за організацію такої цікавої поїздки батькам, класним керівникам, екскурсоводам. Усе почуте й побачене допоможе нам при вивченні історії України та української літератури. Любимо й будемо подорожувати рідним краєм. Це дуже приємно й потрібно нам, дітям ХХІ століття. Адже без знання історії важко побудувати майбутнє!

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!