Сучасні шкільні бібліотеки світу

Ворота у майбутнє: сучасні шкільні бібліотеки світу

Бібліотеки — це дійсно ворота в майбутнє. І дуже шкода, що по всьому світу ми бачимо, як місцева влада розглядає закриття бібліотек як легкий спосіб зберегти гроші, не розуміючи, що вони обкрадають майбутнє, щоб заплатити за сьогодні. Вони закривають ворота, які повинні бути відкриті.
Багато хто вважає, що розвиток технологій ставить під загрозу існування паперової літератури і бібліотек. Мовляв, навіщо нам бібліотеки, коли сотні і навіть тисячі книжок можна вмістити у невеличкий гаджет та покласти до кишені. Сьогодні ж розкажемо кілька реальних історій про те, як саме бібліотеки переходять на новий рівень існування у звичайних школах.

Шкільна бібліотека у Кембриджі

Ми дивимося на навчальний простір в цілому, усвідомлюючи, що діти можуть навчатися не тільки у класах-коробках, але будь-де. Ми вирішили, що бібліотеки повинні бути чимось більшим, ніж рядами книжкових полиць, більшим, ніж місцем, де діти змушені сидіти, читати і зберігати спокій під суворим наглядом хранителів книг — бібліотекарів.  – говорить Саймон Армітідж, член вищого керівництва фундації Стівена Перса.

Бібліотека для учнів початкової школи складається із закритого простору з купою затишних куточків для читання наодинці та відкритого простору зі спеціальним місцем для читання вголос. У коридорі, який веде до бібліотеки, стоїть книга, що символізує присутність історії у шкільних коридорах; звичайних поличок та парт у новій бібліотеці немає: меблі — це велетенські літери, на стінах, замість портретів письменників, цитати з повісти «Томів сад опівночі» англійської письменниці Філіппи Пірс, а посеред однієї з кімнат стоїть ліхтар, точно такий, як у книзі Клайва Стейплза Льюїса «Лев, Біла Відьма і шафа».

Одним з цікавих нововведень у кембриджській шкільній бібліотеці є відсутність звичайних підручників. Усі науково-популярні книги знаходяться у класах, а на поличках бібліотеки — тільки пізнавальна та розважальна література у вільному доступі.

Бібліотека підготовчої школи у Лондоні

Проблему відсутності бібліотеки, керівництво підготовчої школи Розендаля вирішило за допомогою червоного двоповерхового автобуса — найпопулярнішого символу Лондона. Проект літературного автобусу підготували Кейт Горелі (Kate Gorely) і студія Forge Architects.

  

На перший погляд, нічого надзвичайного у ній немає, але спробуйте уявити собі велетенський червоний автобус з купою книжок та зручних місць для читання у шкільному дворі. Невже дітям не захочеться бодай раз зайти туди?

До речі, відвідувати бібліотеку можуть не тільки учні школи. Щосереди з 15:30 до 16:30 літературний автобус відкритий для усіх охочих.

Сад історій у Корнуолі

Сад Історій (story garden) —  особливий літературний простір для дітей. Натхеннням для його творців послугував проект Едем —  ботанічний сад у графстві Корнуол. Маючи невеликий бюджет (близько 15 000 £) і порожнє приміщення 1960 року, вчителі Академії Нанслоу та місцева влада Корнуола вирішили створити шкільний Сад Історій, покликаний популяризувати читання серед дітей.

 

Будиночок хоббітів, у якому проводять читання, павутиння Шарлотти, ліхтар (що ж то за літературний світ без Нарнії?), шахи із Задзеркалля, казковий палац, чарівні рослини, сцена і навіть театральні костюми — Сад Історій містить усе, щоб з головою поринути у літературний світ.

Бібліотека школи Дейма Бредбері у Сафрон-Уолдені

Серцем шкільної бібліотеки у підготовчій школі Дейма Бредбері після реконструкції стало Дерево Знання, яке одночасно слугує і центральним книгосховищем, і місцем для читання. Проект бібліотеки підготувала вже згадана студія дизайну та архітектури. Як і очікувалося, Дерево Знання привернуло увагу учнів не тільки до бібліотеки, але й до читання.

Бібліотечна ініціатива «Робін Гуд» у Нью-Йорку

Бібліотечна ініціатива «Робін Гуд» (яка чудова назва!), за підтримки фонду «Робін Гуд», міського департаменту освіти Нью-Йорка, меценатів та команди архітекторів займається перетворенням шкільних бібліотек у життєво важливі ресурсні центри для всієї шкільної громади — учнів, викладачів і батьків — що впливатиме і сприятиме поліпшенню рівня успішності учнів.

У приклад наводимо кілька фотографій з шкільних бібліотек у Бронксі.

 

Шкільна бібліотека у Фредериксхавні

«Усі шляхи ведуть до бібілотеки!» — саме таким мав би бути девіз школи у Фредериксхавні. Бібліотека у вигляді червоної піраміди майя, знаходиться у самісінькому центрі приміщення (ось воно, справжнє серце школи!), на перетині всіх основних шляхів, що служить посиленню її ролі у шкільному житті дітей.

 

Проект цієї бібліотеки, як і усієї школи, належить данській архітектурній компанії «Arkitema Architects».

Бібліотека початкової школи у Конкорді

Зразком чудової роботи архітекторів є й бібліотека початкової школи у місті Конкорд. Школу побудовано за проектом компанії «HMFH Architects», на рахунку якої чимало цікавих навчальних закладів.

 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!